|
|
|
RODZAJE UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH |
|
|
USTAWA O SAMORZĄDACH ZAWODOWYCH ARCHITEKTÓW ORAZ INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA |
||
|
||
PRAWO BUDOWLANE: Art.12.1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą: 1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego; 2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi; 3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów; 4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego; 5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.
ART.12.2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone wYŻEJ (ust. 1 pkt 1–5), mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej „uprawnieniami budowlanymi”, wydaną przez organ samorządu zawodowego. ART.12.3. Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
Art. 14. 1. Uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach: 1) architektonicznej; 2) konstrukcyjno-budowlanej; 3) inżynieryjnej:
4) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń:
2. W ramach specjalności
wymienionych w ust. 1 mogą być wyodrębniane specjalizacje
techniczno-budowlane.
A. W SPECJALNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ ART.15A.2 Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu ART.15A.3 Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 metrów sześciennych w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej.
B. W SPECJALNOŚCI KONSTRUKCYJNO BUDOWLANEJ bez ograniczeń uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji oraz architektury obiektu. ART.15A.5. Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektu, o kubaturze do 1000 metrów sześciennych oraz: 1) o wysokości do 12 metrów nad poziomem terenu, do 3 kondygnacji nadziemnych i o wysokości kondygnacji do 4,8 metra; 2) posadowionego na głębokości do 3 metrów poniżej poziomu terenu, bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym; 3) przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 metrów i wysięgu wsporników do 2 metrów; 4) nie zawierającego elementów wstępnie sprężanych na budowie;
5) niewymagającego uwzględniania wpływu
eksploatacji górniczej.
C. W SPECJALNOŚCI INŻYNIERYJNO MOSTOWEJ bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: 1) drogowy obiekt inżynierski w rozumieniu przepisów o drogach publicznych; 2) kolejowy obiekt inżynieryjny: most, wiadukt, przepust, ściany oporowe, tunele liniowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, w rozumieniu przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie.
Uprawnienia budowlane w specjalności
inżynieryjnej mostowej do projektowania bez ograniczeń uprawniają
również do obliczania światła mostów i przepustów. ART.15A.8. Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: 1) jednoprzęsłowy obiekt mostowy, w rozumieniu przepisów o drogach publicznych lub przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie, o przęśle wykonanym z zastosowaniem prefabrykatów i rozpiętości do 21 metrów, posadowiony na stabilnym gruncie;
2) przepust.
D. W SPECJALNOŚCI INŻYNIERYJNO DROGOWEJ bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: 1) droga w rozumieniu przepisów o drogach publicznych, z wyłączeniem drogowych obiektów inżynierskich oprócz przepustów; 2) droga dla ruchu i postoju statków powietrznych oraz przepust.
ART.15A.10. Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej drogowej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: 1) droga klasy: lokalna i dojazdowa oraz droga wewnętrzna, w rozumieniu przepisów o drogach publicznych, z wyłączeniem drogowych obiektów inżynierskich oprócz przepustów; 2) droga na terenie lotniska, nie przeznaczona dla ruchu i postoju statków powietrznych.
E. W SPECJALNOŚCI INŻYNIERYJNO KOLEJOWEJ BEZ OGRANICZEŃ W ZAKRESIE KOLEJOWYCH OBIEKTÓW BUDOWLANYCH uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: stacje, linie kolejowe, bocznice kolejowe i inne budowle, w rozumieniu przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie, z wyłączeniem obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 6 pkt 2, sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych przeznaczonych dla kolei, o których mowa w ust. 22, oraz urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym.
ART.15A.12. Uprawnienia budowlane w
specjalności inżynieryjnej kolejowej w ograniczonym zakresie w
zakresie kolejowych obiektów budowlanych uprawniają do projektowania
obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi w
odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: stacje, linie
kolejowe, bocznice kolejowe i inne budowle kolejowe w rozumieniu
przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać
budowle kolejowe i ich usytuowanie, z wyjątkiem linii kolejowych
przystosowanych do prędkości większych niż 200
kilometrów / godzinę.
F. W SPECJALNOŚCI INŻYNIERYJNEJ KOLEJOWEJ BEZ OGRANICZEŃ W ZAKRESIE STEROWANIA RUCHEM KOLEJOWYM uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w odniesieniu do urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym w rozumieniu przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie.
ART.15A.14. Uprawnienia budowlane w
specjalności inżynieryjnej kolejowej w ograniczonym zakresie w
zakresie sterowania ruchem kolejowym uprawniają do projektowania
obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z
obiektem budowlanym, w zakresie urządzeń zabezpieczenia i sterowania
ruchem kolejowym w rozumieniu przepisów w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich
usytuowanie, z wyjątkiem stacji wyposażonych w ponad 50 rozjazdów i
linii kolejowych w zakresie blokad samoczynnych.
G. W SPECJALNOŚCI INŻYNIERYJNEJ HYDROTECHNICZNEJ bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi w zakresie morskich budowli hydrotechnicznych oraz budowli hydrotechnicznych tymczasowych i stałych, w rozumieniu przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie, oraz przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać morskie budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie.
ART.15A.16. Uprawnienia budowlane w
specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej w ograniczonym zakresie
uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania
robotami budowlanymi w zakresie budowli hydrotechnicznych IV klasy
ważności, a w przypadku budowli morskich IV klasy chronionego
obszaru, w rozumieniu przepisów w sprawie warunków technicznych,
jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie,
oraz przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
odpowiadać morskie budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie.
H. W SPECJALNOŚCI INŻYNIERYJNEJ WYBURZENIOWEJ bez ograniczeń uprawniają do projektowania robót rozbiórkowych lub kierowania tymi robotami budowlanymi, związanymi z użyciem materiałów wybuchowych.
I. W SPECJALNOŚCI INSTALACYJNEJ W ZAKRESIE SIECI, INSTALACJI I URZĄDZEŃ TELEKOMUNIKACYJNYCH bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, w zakresie telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną oraz telekomunikacji bezprzewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
ART.15A.19. Uprawnienia
budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji
i urządzeń telekomunikacyjnych w ograniczonym zakresie uprawniają do
projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami
budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym wraz z infrastrukturą
telekomunikacyjną, w odniesieniu do obiektu budowlanego, takiego jak
lokalne linie i instalacje. J. W SPECJALNOŚCI INSTALACYJNE W ZAKRESIE SIECI, INSTALACJI I URZĄDZEŃ CIEPLNYCH, WENTYLACYJNYCH, GAZOWYCH, WODOCIĄGOWYCH I KANALIZACYJNYCH bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne.
ART.15A.21.
Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci,
instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych,
wodociągowych i kanalizacyjnych w ograniczonym zakresie uprawniają
do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi przy
wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych
urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000
metrów sześciennych.
K. W SPECJALNOŚCI INSTALACYJNEJ W ZAKRESIE SIECI, INSTALACJI I URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH I ELEKTROENERGETYCZNYCH bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, w tym kolejowe, trolejbusowe i tramwajowe sieci trakcyjne, sieci trakcyjne metra, wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi zasilania, w tym kolejowej, trolejbusowej i tramwajowej sieci trakcyjnej, sieci trakcyjne metra oraz elektrycznego ogrzewania rozjazdów.
ART.15A.23. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w
zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i
elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie uprawniają do
projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami
budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami o
napięciu do 1 kV w
obiektach budowlanych o kubaturze do 1000
metrów sześciennych.
\ ART.15A.24. Uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, dla osób posiadających tytuł zawodowy mistrza, stanowią podstawę do wykonywania czynności wyłącznie w zakresie objętym danym rzemiosłem w odniesieniu do obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 metrów sześciennych. |
||
RZECZOZNAWCA BUDOWLANY: TYTUŁ ZAWODOWY MAGISTRA INŻYNIERA, MAGISTRA INŻYNIERA ARCHITEKTA, INŻYNIERA LUB INŻYNIERA ARCHITEKTA UPRAWNIENIA BUDOWLANE BEZ OGRANICZEŃ CO NAJMNIEJ 10 LAT DOŚWIADCZENIA W ZAKRESIE OBJĘTYM RZECZOZNAWSTWEM ZNACZĄCY DOROBEK W ZAKRESIE OBJĘTYM RZECZOZNAWSTWEM CZŁONKOWSTWO W IZBIE SAMORZĄDU ZAWODOWEGO TYTUŁ RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO NADAJE IZBA SAMORZĄDOWA, NADANIE TYTUŁU JEST OKRESOWE, NASTĘPUJE WPIS NA LISTĘ RZECZOZNAWCÓW
|
STYCZEŃ 2020, ROBERT ZIMNICKI, TDB, EDYCJA 11 PAŹDZIERNIKA 2020 ROKU